Choć prawdziwie nie jest to ciasto świąteczne, to mi kojarzy się ze świętami - ponieważ zazwyczaj jest pieczone bezpośrednio po świętach. Albo w okresie szarlotkowym ... Krótko mówiąc - kiedy nazbiera się wystarczająca liczba białek - podstawowego składniki babki.
Zwyczajnie dobra babka :) Znana również pod nazwą Piegusek.
Najpyszniejsza jest skórka babki, która trochę przypomina makaronik. Ja ją lubię, a wśród moich bliskich ma kilku naprawdę wiernych fanów.Składniki:
(składniki na keksówkę 23/8 cm)
- 1 szklanka białek
- 1 szklanka cukru
- 1 szklanka maku
- 1 szklanka mąki
- 200 g roztopionego masła
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- aromat migdałowy
Białka ubić na sztywną pianę, dodać cukier i dalej ubijać do uzyskania jednolitej masy. Odstawić robota, dodać mak, przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i delikatnie mieszać. Dodać masło i aromat migdałowy. Wymieszać - ważne jest aby nie naruszyć "puszystości" białek. Na tym polega urok tej babki.
Piec 40-45 minut w temp. 180 stopni. Ciasto można przyozobić lukrem lub czekoladą.
Smacznego.
piecze się ... (na surowo jest pyszna ;) )
OdpowiedzUsuńna przyszłość Agusiu proszę zamieszczaj informację o rozmiarze blaszki :)
uwielbiam ją niezmiennie od jakiś dwudziestu kilku lat ;p
OdpowiedzUsuńw jaki sposób zbierasz białka, tzn. ile mogą być przechowywane,i jakich warunkach?? myślę,że sporo jajek jest potrzebnych, żeby uzyskać szklankę białek, ale nie mam większej orientacji...chcąc jednorazowo ją przygotować, co właściwie miałabym zrobić z żółtkami? poza tym uwielbiam taką właśnie babkę z makiem, i przepis wygląda strasznie kusząco..
OdpowiedzUsuńBiałka jajek mogę być przechowywane nie dłużej niż 1 tydzień. Trzymam je w zamkniętym pojemniku w lodówce. Jak pisałam - to babka po świąteczna, zostaje pieczona po wszystkich mazurkach. Żółtka możesz użyć do kruchego ciasta, zrobić jajówkę (ajerkoniak), albo np. sos zabajony do gruszek. Potrzebne jest ok. 8 białek.
OdpowiedzUsuń