Najlepsza szarlotka na świecie. Nieskromnie powiem, że nie znam osoby, która by nie lubiła tego ciasta!!! Kwaśne jabłka, kruche ciasto i pyszna polewa miodowo - migdałowa. Połączenie doskonałe.
Musicie koniecznie spróbować i opowiedzieć mi jak Wam wyszła/
Przygotować ciasto kruche. Masło utrzeć z cukrem, dodać żółtka i cukier waniliowy i dalej ucierać. Na końcu stopniowo dodawać mąkę z proszkiem, tak długo, aż pozwoli na to gęstość ciasta. Resztę ciasta zrobić wyrobić ręcznie.
Składniki:
(na formę okrągłą - 24 cm)
Ciasto:
- 250 gr masła
- 3 żółtka
- 1 opakowanie cukru waniliowego
- 2,5 szklanki mąki
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Polewa:
- 1 łyżka masła
- 2 łyżki cukru
- 3 łyżki miodu
- 100 gr płatków migdałowych
Ponadto:
- 1,5 kg jabłek
- 2 łyzki cukru
- sok z połowy cytryny
Przygotować ciasto kruche. Masło utrzeć z cukrem, dodać żółtka i cukier waniliowy i dalej ucierać. Na końcu stopniowo dodawać mąkę z proszkiem, tak długo, aż pozwoli na to gęstość ciasta. Resztę ciasta zrobić wyrobić ręcznie.
W formę wyłożyć 2/3 ciasta tak, aby utworzyć "miseczkę" z ciasta i zapiec w temp. 180 stopni 20 minut na złoty kolor. Resztę ciasta schować do lodówki na pół godziny.
Jabłka obrać, pokroić na drobne części. Dodać cynamon, cukier i udusić 10 minut. Zdjąć z ognia.
W małym garnuszku rozpuścić masło, dodać cukier i miód i mieszać do uzyskania jednolitej masy. Ma końcu dodać płatki migdałowe.
Na zapieczony spód szarlotki wyłożyć jabłka. Resztę surowego ciasta rozwałkować na okrągły placek i zrobić "pokrywkę". Na wierzch szarlotki wyłożyć polewę migdałową i równo rozprowadzić na wierzchu.
Piec jeszcze 30 minut, do zapiecznia góry na złoty kolor w temp. 160 stopni.
Jejku, nie marzę w tej chwili o niczym innym, niż kawałek tego cuda!
OdpowiedzUsuńMigdałowo-miodowa polewa mnie wyjątkowo kusi...mam ochotę sięgnąć po kawałeczek :)
OdpowiedzUsuńbardzo chetnie zjadlabym kawaleczek takiej pysznej szarlotki:)
OdpowiedzUsuńmmmm.. ale kusi!:)
OdpowiedzUsuńAguś, marzę by znowu zjeść Twoją szarlotkę. Ilekroć jem jakiekolwiek ciasto z jabłkami zwane szarlotką z rozrzewnieniem wspominam Twój wypiek... PYCHOTA!
OdpowiedzUsuńmmmmm....
OdpowiedzUsuńbrakuje chyba zwykłego cukru w cieście?
OdpowiedzUsuńSzarlotka jest naprawdę słodka i ja często pomijam cukier, chyba że trafię na wyjątkowo kwaśne jabłka. Można dodać jeden cukier waniliowy, migdałowy lub dwie łyżki cukru zwykłego. Mam nadzieję, że ciasto wyszło :).
Usuń